صفحه اصلی » برندینگ » برند سازی خدمات » آیا صاحبان کسب وکارهای کوچک نیز به برند شخصی نیاز دارند؟

آیا صاحبان کسب وکارهای کوچک نیز به برند شخصی نیاز دارند؟

صاحبان کسب وکارهای کوچک افراد بسیار جالبی هستند. آنها تمرکز بسیاری روی کارهای شان دارند و بدون شک سرشان بسیار شلوغ است و با اینکه اراده و بینش کافی برای راه اندازی شرکت شان را دارند، اما اغلب خودشان را فراموش می کنند.

هنگامی که بحث ساخت برند شخصی را مطرح می کنم، صاحبان کسب وکارهای کوچک نگاهی عاقل اندر سفیه به من می کنند که «ما اصلا وقت داریم که بخواهیم این کار را انجام دهیم؟» سوال منصفانه ای است. آنها با این همه مشغله ای که دارند، چطور می توانند یک برند شخصی برای خودشان بسازند؟ اصلا چرا باید یک برند برای خودشان داشته باشند و چه کاری با برندشان انجام خواهند داد؟

ابتدا بگذارید توضیح بدهم که از نظر من همه صاحبان کسب وکارهای کوچک به برند شخصی نیاز ندارند. می دانم که یک برند شخصی چه ارزشی می تواند داشته باشد اما این امر در مورد همه صادق نیست.

هنگامی که داشتن برند شخصی امری بی معنا می شود:

برندهای شخصی در مدت زمانی طولانی، اثرگذار خواهند بود. اگر شما کسب وکاری داشته باشید که به خوبی تثبیت شده باشد و به دنبال رشد و پیشرفت خودتان نباشید، برند شخصی زیاد به دردتان نخواهد خورد.

بگذارید مثالی از دوستم، ال برای شما بزنم. او مغازه فروش و تعمیر مبلمان داشت. کارمندانش حدود ۱۰ نفر بودند و کارشان را به خوبی انجام می دادند. ال چندان علاقه مند نبود کارش را گسترش بدهد و به همان مقیاسی که کار می کرد، راضی بود. او نیازی نمی دید که برند شخصی داشته باشد؛ شخصا دوست داشت خارج از توجه عموم مردم باشد.

هنگامی که داشتن برند شخصی، امری لازم است:

ال یکی از مالکان کسب وکارهای کوچک است، اما ممکن است مالکان کسب وکارهای دیگر به برند شخصی علاقه و نیاز داشته باشند.

آنجلا آژانس تبلیغاتی خود را دارد. انسانی پرتحرک، فعال و همیشه به دنبال برنامه های سخنرانی عمومی است. او اکنون درحال کارکردن روی دومین کتاب خود است و فعالیت هایی نیز در شبکه های اجتماعی دارد.

تمام کسب وکار آنجلا بستگی به برند شخصی اش دارد. نام شرکتش بر برند شخصی اش نفوذ دارد. آنجلا بدون برند شخصی اش شاید حتی یک دهم موفقیت امروزش را نیز به دست نمی آورد.

این دو نفر، دو مثال از دو سر طیف داشتن و نداشتن برند شخصی هستند؛ ال، کسی که اساسا به دنبال این است که کارش در مقیاس متوسطی به فروش برسد و چندان اهمیتی به شبکه های اجتماعی یا بازاریابی نمی دهد.

آنجلا، کسی که برند شخصی اش کاملا به آژانس تبلیغاتی اش معنا بخشیده است.

شما احتمالا در جایی میان این دو نفر قرار دارید.

برند شخصی چه کاری برای شما می تواند انجام دهد

هر موقعیتی که داشته باشید، مهم است که بدانید برند شخصی چگونه به شما کمک می کند. حتی اگر اکنون به برند شخصی نیازی نداشته باشید، باز به آن نیاز پیدا می کنید. برند شخصی مانند چشمه آب می ماند؛ بهتر است قبل از اینکه تشنه شوید یک چاه حفر کنید.

در اینجا به مواردی که یک برند شخصی برای تان به ارمغان می آورد، اشاره می کنم.

– دسترسی آسان تر به مصاحبه ها (هم مصاحبه های شغلی و هم مصاحبه با مطبوعات)

– راهی برای متمایز شدن از دیگر متقاضیان کار (شما همیشه ممکن است به کار نیاز داشته باشید)

– اگر بخواهید شرکت دیگری را تاسیس کنید، به عنوان یک امتیاز برای جذب کردن سرمایه گذاران است

– داشتن یک جایگاه در شبکه های اجتماعی برای انتشار هر پیامی که می خواهید.

داشتن برند شخصی منفعت های جذابی دارد که یکی از آنها می تواند مربوط به شغل باشد. اگر همیشه به دنبال این هستید که شرکت تان را به فروش برسانید اما می خواهید چند سال دیگر هم کار کنید، برند شخصی احتمالا می تواند شما را در جایگاه بهتری قرار دهد.

برند شخصی شبیه چه چیزی است؟

اکنون شما تا حدودی می دانید که برند شخصی چه کاری می تواند انجام دهد. حالا بهتر است بدانید که شبیه چه چیزی است.

همان طور که ممکن است بدانید، هزاران تعریف برای اینکه بگوییم برند چیست، وجود دارد، اما اساسا برند شخصی تصویری از شماست که می خواهید به دنیا نشان بدهید. برند شخصی ماندگار، منحصر به فرد و به یادماندنی است؛ به آسانی به رسمیت شناخته می شود و اعتبار شما خواهد بود.

چه کاری باید انجام دهیم؟

افراد با داشتن یک برند شخصی می توانند این نشانه های مشترک را داشته باشند:

– کیفیت بالا و تبدیل شدن به یک چهره مشهور (احساس خوبی است که به روزنامه نگاه کنید و تصویر خودتان را ببینید)

– وب سایتی که به طور تخصصی طراحی شده (شامل آرشیوی از کارهای جزیی و همچنین روایت های شخصی ای که دیدگاه شما درباره جهان و وبلاگ تان را توضیح می دهد)

– یک پیشنهاد فروش منحصر به فرد شخصی (یک آگهی در مورد خدمات یا محصولی که می توانید به دنیا ارائه دهید در حالی که شخص دیگری نتوانسته آن پیشنهاد را داده باشد)

– فعال بودن در شبکه های اجتماعی.

نشانه های مشترک دیگر که برند شخصی برای شما به دنبال خواهد داشت عبارتند از:

– داشتن یک کارت تجاری با همان طراحی وب سایت تان

– چاپ کتاب یا داشتن یک ستون در روزنامه یا مجله

– لباس پوشیدن به یک سبک خاص.

به استیو جابز فکر کنید که همیشه تی شرتی مشکی و جینی آبی می پوشید. لباس یک وجه از داشتن برند شخصی است. برند شخصی وجوه بسیاری دارد. این فهرست تنها برخی از آنها را معرفی می کند. تنها به خاطر داشته باشید که برند شخصی راهی است که با آن خود را به دنیا معرفی می کنید.

منبع:http://forsatnet.ir سعیده فراهانی

درباره‌ مشاور و مدرس مارکتینگ، برندینگ، فروش

این مطلب را نیز بخوانید

برندسازی به وسیله روابط عمومی تجاری

یک برنامه روابط عمومی همیشه روند استانداردی داشته که در آن از استراتژی‌های مشخصی همچون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code