صفحه اصلی » جذب مشتری » اهمیت توجه به مشتری در شش سیگما

اهمیت توجه به مشتری در شش سیگما

اهمیت توجه به مشتری در شش سیگما

شش سیگما را می توان یک ابزار مدیریتی نیرومند و فراگیر، جهت تغییر در سازمان و انطباق بر خواسته های مشتری نامید. همینطور بر خلاف سایر رویکردهای کیفیت نه تنها یک روش نبوده، بلکه یک چشم انداز، هدف و سمبل نیز در بر دارد .

تعریف نظریه پردازان از شش سیگما به شرح زیر می باشد:

شش سیگما، یک سیستم جامع و انعطاف پذیر جهت کسب موفقیت در کسب و کار، حفظ موفقیت و حداکثر نمودن آن می باشد. شش سیگما با درک دقیق خواسته های مشتری، بکار گیری منسجم حقایق و داده ها، تحلیل آماری، تمرکز بر شناخت، مدیریت، بهبود و یا طراحی مجدد فرآیند  های کسب و کار محقق می شود.

بسته به چگونگی انطباق وتلفیق شش سیگما در ساختار سازمان، می توان انتظار یک موفقیت بزرگ ویا شکست بزرگ را داشت. خلق زیر ساختی موفق برای شش سیگما، فرایندی مستمر بوده که  هدف آن، القای مسایل کیفیتی در رویکرد تمام افراد سازمان به فعالیت های روزمره شان می باشد. شش اصلی که به آن ها اشاره میشود، اصول شش گانه شش سیگما می باشد که توسط ابزار ها و تکنیک  ها و متدولوژی شش سیگما، پشتیبانی شده و تحقق می یابند.

 

 تمرکز حقیقی بر مشتری

در بیست سال گذشته، سازمآن  های بسیاری، رسیدن به خواسته ها و انتظارات مشتری و عبور از آن ها را از جمله هدف های استراتژیک خود قرار داده اند، ولی متاسفانه در عمل، تنها اندکی از آنان سعی در درک مستمر نیاز ها و انتظارات متغیر مشتری نموده اند. طبیعت پویای نیاز مشتری، نیازمند توجه و تمرکز مداوم می باشد. در شش سیگما، تمرکز بر مشتری در اولویت قرار دارد، اندازه گیری عملکرد شش سیگما با مشتری آغاز می گردد، و پروژه های شش سیگما با درک تاثیرشان بر رضایت مندی مشتری تعریف می گردد .

یکی از اصول بنیادین زیر ساخت  شش سیگما، تمرکز بر خواسته های  مشتری  می باشد. فاکتورهایی که از دیدگاه مشتریان، مهم می باشد، ورودی  های ضروری تیم های بهبود فرآیند هستند بنابر این تشخیص و ارزیابی این که مشتری، کیفیت را چگونه مشاهده، درک و احساس می کند، فرایندی مستمر و حیاتی در رویکرد شش سیگما می باشد.

 

درباره‌ علی خویه

مدرس دانشگاه، سخنران، مشاور، محقق و مجری سیستم ها و برنامه های بازاریابی ارتباطات تبلیغات خلاقیت تجارت و فروش – بیش از ۱۸سال تجربه اجرایی، مولف و مترجم ۱۲کتاب مرجع کاربردی و تخصصی،عضو انجمن های ملی و بین المللی، ارایه بیش از ۴۵۰۰۰۰ نفر ساعت دوره ها و کارگاه های آموزشی و کاربردی و اجرایی به سازمانها شرکت ها و موسسات ملی و بین المللی، مجری بیش از ۹۰ پروژه در سراسر کشور، همکاری های مختلف اجرایی و تخصصی با برندهای معتبر و مشهور بین المللی، ارایه بیش از ۱۰۰ ها عنوان مقاله تخصصی، سخنرانی در بیش از صد سمینار مختلف، سخنران برتر ده ها سمینار، مهمان و کارشناس برخی از برنامه های صدا و سیما، عضو هیات تحریریه نشریات مختلف و …….

این مطلب را نیز بخوانید

مذاکره حرفه ای برای حرفه ای ها، علی خویه

دوره اصول و فنون مذاکره بسیار حرفه ای برای حرفه ای ها

با سطح بسیاربالا برای کارشناسان و متخصصان و مدیران با تجربه و حرفه ای   …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code