صفحه اصلی » راه های افزایش فروش » ترویج فروش (sales promotion)
sales consultant - افزایش فروش- جذب مشتری
sales consultant - افزایش فروش- جذب مشتری

ترویج فروش (sales promotion)

ترویج فروش (sales promotion)

سالهای متعددی تبلیغ بخش، اصلی بودجه ترفیعات (promotion) شرکتهای تولید کننده را تشکیل داده بود و تمامی فعالیت‌های معرفی و ارائه محصولات منحصراً متوجه تبلیغ نشده بود، بعد از گذشت دهه اخیر بسیاری از بازاریابان دریافتند که تبیلغ به تنهایی اثربخشی لازم جهت تشویق مصرف کننده‌گان و فروشندگان به خرید محصولاتشان را ندارد به همین منظور شروع به استفاده از روش‌ دیگری بنام ترویج فروش (sales promotion) نمودند.

ترویج فروش روشی است مستقیم که ارزش (بهای) بالایی از یک محصول را به نیروی فروش، توزیع کننده و در نهایت به مصرف کننده ، البته با هدف اولیه فروش سریع محصول پیشنهاد می‌کند.

از تعریف فوق ۳ نکته حائز اهمیت قابل استخراج است:

  • ترویج فروش شامل یکسری مشوق‌هایی است که انگیزه‌ای خارق‌العاده جهت خرید محصول یا خدمت ایجاد می کند.
  • ترویج فروش ضرورتاً یک ابزار سرعت دهنده است که جهت سرعت بخشیدن به فرایند فروش و حتی افزایش فروش بکارگرفته می‌شود.
  • فعالیتها و برنامه‌های ترویج فروش می‌توانند جهت بخشهای مختلف کانال ارزیابی (عمده‌فروشان، خرده فروشان ، مصرف کنندگان) استفاده شوند.

دلایل متعددی جهت گرایش سازمانها به استفاده از ابزارهای ترویج فروش بیان شده است ولی بطور کلی عواملی چون رشد جمعیت، بالا رفتن میزان تحصیلات مصرف کنندگان ، مازاد ظرفیت صنایع، کاهش کارایی تبلیغات، رشد قدرت واسطه‌ها و تاکید بر سود کوتاه مدت از جمله موارد قابل ذکر در گرایش تولیدکنندگان و فروشندگان به استفاده از روشهای ترویج فروش بوده است.

بطور کلی ترویج فروش در ابعاد مجزا از هم قابل تقسیم می‌باشد:

ترویج فروش مصرف کننده (consumer salespromotion): ترویجاتی هستند مستقیم که صرفا” برای ترغیب مصرف کنندگان یا خریداران نهائی بکار گرفته می شوند .

ترویج فروش تجاری (trad sale promotion): شامل برنامه‌های ترویجی و فعالیتهایی می‌باشند که جهت تشویق توزیع کنندگان و خرده فروشان و بطور کلی واسطه ها ، جهت  خرید و تبلیغ محصولات تولید کننده طراحی و اجرا می‌شوند .

استفاده از ترویج فروش و ابزارهای مرتبط آن رشد بی‌سابقه‌ای دققر جهان امروز داشته است . بر پایه گزارشات انجمن بازاریابی ترفیعی امریکا (Promotional markening Association of america) بطور متوسط در سال ۲۰۰۱، ۷۵% بودجه ترفیعات شرکتهای تولید کننده به ترویجات فروش (مصرف کننده و تجاری) اختصاص داده شده است در حالی که تبلیغات فقط ۲۵% از این بودجه را شامل شده است.

و نکته قابل توجه ‌تر اینکه (برپایه همین گزارشات) در تنظیم بودجه ترفیعات، ابتدا بودجه تبلیغات مشخص می‌گردیده و سپس اقدام به تعیین بودجه ترویج فروش می‌شده است ، اما امروزه ابتدا بودجه ترویچ فروش تجاری و سپس بودجه ترویج فروش مصرف کننده و در نهایت بودجه تبلیغات تعیین می‌گردد.

ترویج فروش (sales promotion) سالهای متعددی تبلیغ بخش، اصلی بودجه ترفیعات (promotion) شرکتهای تولید کننده را تشکیل داده بود و تمامی فعالیت‌های معرفی و ارائه محصولات منحصراً متوجه تبلیغ نشده بود، بعد از گذشت دهه اخیر بسیاری از بازاریابان دریافتند که تبیلغ به تنهایی اثربخشی لازم جهت تشویق مصرف کننده‌گان و فروشندگان به خرید محصولاتشان را ندارد به همین منظور شروع به استفاده از روش‌ دیگری بنام ترویج فروش (sales promotion) نمودند. ترویج فروش روشی است مستقیم که ارزش (بهای) بالایی از یک محصول را به نیروی فروش، توزیع کننده و در نهایت به مصرف کننده ، البته با هدف…

امتیاز مطلب

امتیاز مطلب - ۱۰۰%

۱۰۰%

درباره‌ علی خویه

مدرس دانشگاه، سخنران، مشاور، محقق و مجری سیستم ها و برنامه های بازاریابی ارتباطات تبلیغات خلاقیت تجارت و فروش – بیش از ۱۸سال تجربه اجرایی، مولف و مترجم ۱۲کتاب مرجع کاربردی و تخصصی،عضو انجمن های ملی و بین المللی، ارایه بیش از ۴۵۰۰۰۰ نفر ساعت دوره ها و کارگاه های آموزشی و کاربردی و اجرایی به سازمانها شرکت ها و موسسات ملی و بین المللی، مجری بیش از ۹۰ پروژه در سراسر کشور، همکاری های مختلف اجرایی و تخصصی با برندهای معتبر و مشهور بین المللی، ارایه بیش از ۱۰۰ ها عنوان مقاله تخصصی، سخنرانی در بیش از صد سمینار مختلف، سخنران برتر ده ها سمینار، مهمان و کارشناس برخی از برنامه های صدا و سیما، عضو هیات تحریریه نشریات مختلف و …….

این مطلب را نیز بخوانید

علی خویه، مشاور و مدرس بازاریابی و فروش

بیست پرسش اساسی در مورد مشاور فروش و مشاوره فروش :

چندنکته در مورد یکی مشاور فروش  وجوددارد که باید بررسی شوند تهیه و تنظیم: علی خویه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code