صفحه اصلی » بازاریابی » بازاریابی خدمات » بازاریابی خدمات مهندسی » روش های رونق بخشیدن به شرکت های عمرانی و مهندسی
بازاریابی و فروش املاک و مستغلات - خدمات مهندسی - شرکت های پیمانکاری
بازاریابی و فروش املاک و مستغلات - خدمات مهندسی - شرکت های پیمانکاری

روش های رونق بخشیدن به شرکت های عمرانی و مهندسی

 

بخش اول مقاله:

توسعه بازار برای شرکت های مهندسی و عمرانی

 

شروع بخش دوم:

۶- نیاز به افراد متخصص در زمینه فروش : مهندسی فروش
امروزه فروش محصولات نیز علم مخصوص خود را می خواهد، لذا توجه به تنوع و پیچیدگی بازار محصولات، نگاه علمی و تخصصی به مسئله فروش الزامی است. شناخت بازار ، شناخت مشتریان ، چگونگی جذب مشتری، بازاریابی و … عواملی است که مهندسی فروش به آنها می پردازد و چگونگی رسیدن به یک فروش موفق و پرهیز از روشهای ناموفق فروش را به فروشندگان می آموزد. (۲۰۰۳ ,T H D ,Walker and M ,Keniger) بنابراین شرکت های فنی ، مهندسی و عمرانی بایستی در چهارچوب مهندسی فروش نسبت به فروش خدمات خود اقدام نمایند و مدیران با آشنایی با این مهندسی، از رو آوری به روشهای سنتی فروش اجتناب ورزند و این نیازمند آن است که متصدیان و مسئولان بازاریابی و فروش شرکتهای مذکور دوره های لازم آموزش را در این زمینه طی کنند و مدارک لازم را کسب نمایند.

۷ یافتن بهترین راه حل برای فعالیت از طریق تحقیقات بازار و بازاریابی
برای کسب و کارهای کوچک بهترین راه ممکن ،یافتن نوارهایی باریک در بازار است که خدمات دهندگان یا رقبای کمتری در آن بازار حضور دارند ، نه بازارهایی که رقبا یا خدمات دهندگان زیادی در آن حضور دارند و عرصه رقابت برا ی شما به عنوان یک شرکت خدماتی بسیار تنگ باشد. این امر مستلزم یافتن آنچه که شما در آن بهترین هستید می باشد لذا تحقیقات بازار و بازاریابی قبل از هر اقدامی برای شما تجویز می شود.(۲۰۰۳, J ,Ross

 

۸– شهرت و آوازه خوب
رونق کسب و کار بستگی به عملکرد خوب شرکت دارد . این بسیار ضرروی است که شهرت خوبی برای خدمات شرکت فراهم گردد که برای رسیدن به آن توجه به دو نکته حائز اهمیت است

۱- محصولت با کیفیت
۲- خدمات عالی و منحصر بفرد (۲۰۰۱, C ,Gronroos)

۹ مشارکت در نمایشگاه های مختلف
یکی از روشهای بازاریابی، شرکت یافتن در نمایشگاهها و یا برگزاری آن است که به علل مختلف، از جمله: شناخت روشهای بازاریابی رقبا، لمس دانش و فناوری روز جهان، مبادله اطلاعات،به نمایش گذاردن پیشرفتهای صنعتی و اقتصادی و نیز آداب و سنن فرهنگی و اجتماعی و سایر عوامل مرتبط، مورد استفاده قرار میگیرد.(۲۰۰۳, J ,Ross ) نمایشگاههای سکویی مناسب برای برندینگ و رسیدن به حسن شهرت در مدت زمان کوتاه است.

۱۰- ابتکار داشتن
نوآوری کنید و خود را به طور مداوم با آخرین تغییرات فن آوری همگام کنید.از نوآوری برای بهبود محصولات و شهرت آنها استفاده نمایید.نوآوری را در قیمت گذاری ، تبلیغات ، خدمات به مشتری ، توزیع و غیره اعمال نمایید.نوآوری در اعمال روش های جدید در انجام کارها ، استخدام کسانی که می توانند به شما در کیفیت محصولات و خدمات و بهبود بهره وری عملیات کمک نمایند.

۱۱ وظیفه گرا بودن
پرسنل شما باید وظایف خود را به خوبی بدانند و هر کدام به موقع نقش خود را به درستی ایفا کنند. تفویض اختیار نموده و در ازای آن عملکرد مثبت طلب کنید و از فرآیند مدیر محـــوری به شدت اجتناب نمایید.(۲۰۰۳, J ,Ross )

یک استراتژی موفق بازاریابی، یک تیم قوی روابط عمومی ، یک تیم اجرایی و عملیاتی مهندسی و یک بخش فروش ورزیده می توانند بسیار برای ارتقای جایگاه یک شرکت در سطح بازار موثر باشند اما حائز توجه است که همه این تیمها با مدیریت و سرپرستی یک فرد توانمند دارای قدرت و اثربخشی خواهند بود.

۱۲ در اینترنت جستجو کردن

کی از راه های رسیدن به مشتریان و شناسایی آنها ، دستیابی به اطلاعات تماس آن ها از طریق اینترنت است که می تواند به تدریج به ایجاد یک پایگاه داده ها از ایمیل ها و اطلاعات تماس دیگران منجر شود. البته به یاد داشته باشید ارسال ایمیل ناخواسته هم تبعاتی دارد. فراموش نکنید که : اینترنت ابزاری است که زندگی ما را بیش از این از حضور خودش متاثر خواهد
۱۳ به نیازهای مشتریان توجه کردن
به نیازهای مشتریان خود گوش فرا دهید . اگر شما به مشتریان خود گوش فرا دهید و به آنها توجه کنید و اعتماد آنها را بدست آورید ، مشتریان به شما وفادار خواهند ماند. توصیه های شخصی مشتریان کم هزینه ترین و در عین حال موثرترین استراتژی بازاریابی برای کسب و کار شماست.
نتیجه گیری
بسیاری از شرکت های ساختمانی و عمرانی که به دلایل مختلفی نظیر رکودی بازار ، ضعف مدیریت بازاریابی ، عدم اطمینان مشتری ، که جایگاه خود را از دست داده اند . برای یافتن آن جایگاه خود و حتی بهبود بخشیدن به آن باید به مدیریت بازاریابی صحیح روی بیاورند ، و کار را متخصصانه تر در اختیار مهندسی فروش قرار دهند و برای این کار مدیریت ، باید دوره هایی را فرا بگیرد و شکرت برای یافتن جایگاه خود با مطالعه و تحقیق در بازارهای مختلف و تبیین ارکان اصلی بازار جایگاه خود را شناسایی کنند و تمام تلاش خود و برنامه عملیاتی خود را برای رسیدن به خط مشی که شرکت برای خود تعیین کرده نیل دهند. و برای رسیدن به چنین مهمی نکاتی را که در بالا ذکر شد را سر لوحه کار خود قرار دهند

 

درباره‌ علی خویه

مدرس دانشگاه، سخنران، مشاور، محقق و مجری سیستم ها و برنامه های بازاریابی ارتباطات تبلیغات خلاقیت تجارت و فروش – بیش از ۱۸سال تجربه اجرایی، مولف و مترجم ۱۲کتاب مرجع کاربردی و تخصصی،عضو انجمن های ملی و بین المللی، ارایه بیش از ۴۵۰۰۰۰ نفر ساعت دوره ها و کارگاه های آموزشی و کاربردی و اجرایی به سازمانها شرکت ها و موسسات ملی و بین المللی، مجری بیش از ۹۰ پروژه در سراسر کشور، همکاری های مختلف اجرایی و تخصصی با برندهای معتبر و مشهور بین المللی، ارایه بیش از ۱۰۰ ها عنوان مقاله تخصصی، سخنرانی در بیش از صد سمینار مختلف، سخنران برتر ده ها سمینار، مهمان و کارشناس برخی از برنامه های صدا و سیما، عضو هیات تحریریه نشریات مختلف و …….

این مطلب را نیز بخوانید

مشاوره و آموزش بازاریابی-فروش-برندینگ

دوره های آموزشی Khooyeh.ir ردیف نام دوره استاد ۱ اصول بازاریابی علی خویه ۲ اصول …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code