جذب مشتریمدیریت مشتریانمشتری مداری و CRMمقالات CRM

شناخت تیپ های شخصیتی مشتریان ۲

مشتریان رنگارنگ؛ شناخت تیپ های شخصیتی مشتریان (بخش دوم)

در بازاری که ارائه تجارب متمایز به مشتری می تواند تنها راه پیروزی شما باشد، شناخت روحیات و تیپ های شخصیتی مشتری می تواند بهترین راه برای شما به منظور خلق تجارب شگفت انگیز بوده و در این جنگ استراتژیک بازار به شما کمک کند.

در شماره پیشین با مشتریان قرمز آشنا شدید و دریافتید که آنها مشتریانی سلطه گر و خودمحور بوده و به نوآوری علاقه وافری دارند بنابراین آنها جزو نخستین خریداران محصولات جدید و نوآورانه شما خواهند بود. در ادامه به سه دسته باقی مانده مشتریان اشاره کرده و با خصوصیات این مشتریان آشنا خواهیم شد.

۲- مشتریان زرد، تاثیرگذار و معاشرتی: این مشتریان در قانع کردن مردم موفق هستند بنابراین چنانچه از محصول شما خشنود شوند می توانند بهترین ترویج کنندگان محصولات شما باشند. ارتباط با آنها لذتبخش است، به شکستن قوانین تمایل دارند و از جزییات بیزارند.

در ارتباط با این مشتریان رفتار دوستانه و اجتماعی داشته باشید، چنانچه مشتری خود را می شناسید از به کار بردن القاب وی پرهیز کنید، در ارتباط با مشتری زرد ابراز و اظهار اشتیاق و انرژی از خود نشان دهید. در تعامل با این دسته از مشتریان از منفی بودن، بحث و جدل در مورد جزییات پرهیز کرده و انتظار نداشته باشید که آنها سر وقت بر سر قرارهای فروش حاضر شوند.

به مشتری زرد اجازه دهید صحبت کند، شما گوش فرا دهید و مطالبات شان را به گونه ای دیگر بیان کنید. در گفت وگوی خود با آنها از کلماتی نظیر «مهیج، خلاقانه، تفریح، من احساس می کنم و من شما را پشتیبانی می کنم» استفاده کنید.

با توجه به ویژگی و توانایی مشتری زرد در قانع کردن اطرافیان خود پیشنهاد می شود در معرفی و شناساندن محصولات خود به این مشتریان تلاش فراوانی کنید بالطبع هرچه بیشتر آنها با محصول شما آشنا شده و از آن لذت ببرند بدون شک آن را بهتر به دیگران معرفی کرده و به صورت یک بازاریاب خلاق برای شما عمل خواهند کرد.

۳- مشتریان سبز، باثبات و صبور: این مشتریان ذاتا وفادار هستند، صبور و متفکر بوده و دلسوز، پشتیبان و دارای رفتار دوستانه هستند. به کندی تغییر می کنند و از تناقض و تغییرات آنی بیزارند بنابراین سعی نکنید به دنبال معرفی محصولات نوآورانه خود باشید که به یکباره استایل و شیوه زندگی وی را دچار چالش و تغییر خواهد کرد.

در ارتباط با مشتریان سبز دقت کنید که در تنظیم قرارداد فروش و اجرای آن قدم به قدم یا مرحله به مرحله با آنها پیش بروید، ارادتمندی خود را به آنها در حین گفتمان اظهار کنید، آنها را از روند پیشرفت تحویل کالا و محصول خودآگاه کنید. از صحبت صریح (رک) یا با صدای بیش از حد بلند با مشتری سبز پرهیز کنید و از آنها انتظار تصمیم گیری سریع نداشته باشید. در گفت وگوی خود با مشتریان سبز از کلماتی نظیر «ضمانت، اطمینان، در مورد آن فکر کنید، به من کمک کنید» استفاده کنید.

۴- مشتریان آبی، کمال گرا و حقیقت جو: این مشتریان به کیفیت و درستی اهمیت می دهند، قبل از تصمیم گیری برای خرید تحقیق کافی می کنند، برای منطقی بودن خود ارزش قائل هستند. مشتریان آبی علاقه مند به جزییات هستند، آنها منظم بوده و کمال گرایند.

در ارتباط با این مشتریان و برسر قرارها سر وقت حاضر شده و آماده باشید، در دادن اطلاعات، دقیق بوده و انتظار داشته باشید که تا اندازه ای شکاک باشند، در ارتباط با مشتری آبی به پارامترهای زمانی توجه کنید. در تعامل با مشتریان آبی دقت کنید که به هیچ عنوان صحبت آنها را قطع نکنید، باعث اتلاف وقت آنها نشوید، در کار با آنها، معرفی محصول یا بستن قراردها عجله نکنید و از اشتباه بالاخص اشتباهات کتبی نظیر ارائه اطلاعات اشتباه در کاتالوگ های محصول، قرارداد فروش و. . . به شدت پرهیز کنید.

روی حقایق و نه احساسات تمرکز کنید و خیلی وارد مسائل شخصی نشوید. در گفت وگوی خود با مشتریان آبی از کلماتی نظیر «حقیقت این است که کیفیت، تجزیه و تحلیل، واقع بینی، تکرار انتخاب» استفاده کنید.

در پایان باید اشاره کرد در شرایطی که مشتری در بازار با محصولات مشابه، قیمت مشابه و کیفیت مشابه روبه رواست آنچه باعث می شود او محصول شما را انتخاب کند دریافت تجربه ای متمایز در هنگام انتخاب، خرید یا دریافت خدمت است و بدون شک شناخت تیپ های مختلف مشتری می تواند به شما در خلق تجربه ای متفاوت و شخصی سازی شده برای آنها کمک کند.

پیام ناوی forsatnet.ir

برچسب ها
نمایش بیشتر

علی خویه

مدرس دانشگاه، سخنران، مشاور، محقق و مجری سیستم ها و برنامه های بازاریابی ارتباطات تبلیغات خلاقیت تجارت و فروش – بیش از ۱۸سال تجربه اجرایی، مولف و مترجم ۱۲کتاب مرجع کاربردی و تخصصی،عضو انجمن های ملی و بین المللی، ارایه بیش از ۴۵۰۰۰۰ نفر ساعت دوره ها و کارگاه های آموزشی و کاربردی و اجرایی به سازمانها شرکت ها و موسسات ملی و بین المللی، مجری بیش از ۹۰ پروژه در سراسر کشور، همکاری های مختلف اجرایی و تخصصی با برندهای معتبر و مشهور بین المللی، ارایه بیش از ۱۰۰ ها عنوان مقاله تخصصی، سخنرانی در بیش از صد سمینار مختلف، سخنران برتر ده ها سمینار، مهمان و کارشناس برخی از برنامه های صدا و سیما، عضو هیات تحریریه نشریات مختلف و …….

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن