بازاریابی خدمات مهندسیبازاریابی و فروش املاک و مستغلاتتاسیسات ساختمانیلوله، اتصالات و ابزار آلات ساختمانی

توسعه بازار برای شرکت های مهندسی و عمرانی

چند شیوه سبب توسعه بازار برای شرکت های سازمانی و عمرانی می شود
۱ – بالا بردن کیفیت خدمات و ایجاد تنوع
شرکت هایی که تنها به تولید یک محصول اکتفا کند . شرکت پایداری نخواهد بود .این شرکت ها با زیاد شدن شرکت های رقیب و نا متوازن بودن عرضه و تقاضا به سوی ورشکستگی گام خواهند برداشت .همان گونه که کشورهای تک محصولی به همچین سرنوشتی دچار شده اند. در صنعت ساختمان اگر شرکت های ساختمانی و عمرانی تنها به ساخت ساختمانهای مسکونی بیاندیشند با توجه به بازار راکد ساختمان در معرض ورشکستگی قرار خواهند گرفت . تنوع در محصولات ، کار ی است که تمام شرکت های مختلف برای تولید و فروش بیشتر ناچار به انجام آن می باشند ، حال اگرساختمان را بر اساس تعاریف امروزی یک محصول نامیده شود بنابر این یک شرکت خدمات فنی مهندسی نیز بایستی مانند شرکت های تولیدی دیگر دارای تنوع محصول باشد و از تک محصولی بپرهیزد. (۱۹۹۸, S-B ,Teng and K T ,Das)
امروزه اگر دیده می شود بازار مسکن در رکود به سر می برد و مشتری آن کم است بایستی به محصولات دیگری مانند ایجاد ساختمانهای مدرن تجاری و جذاب ، شهرک های مدرن ، مجموعه ورزشی و تفریحی ، سالن های بزرگ عروسی و غذا خوری ، را ه ، پل ، ابنیه ، و .. اندیشید .
۲ صنعتی سازی برای شرکت های سازمانی
یکی دیگر از راه های افزایش تولید و بهره وری صنعتی سازی در ساختمان هست. آنچه باعث شده است که شرکت های ساختمانی تولیدات زیادی را داشته باشند استفاده از همان روش سنتی است که از سالها پیش در صنعت ساختمان سازی رایج بوده است . در کشورهای در حال توسعه انبوه ساز بزرگ کار انیوه سازی خود را از قرار دادن تعدادی ساحتمان چهار یا پنج طبقه و با همان مصالح بومی و روش های ابتدایی انجام می دهند، در حالی که در روش صنعتی سازی یک شرکت ساختمانی در مدت زمان کوتاه و با رعایت کامل استانداردهای تاسیساتی و سازه ای هزاران واحد ساختمانی را می تواند تولید کند،بدون اینکه مصالحی را تلف و یا زمانی را تلف کنند. (۱۹۹۷, J ,Cannon and P ,Doney

khooyeh marketing branding (9)

۳ مشارکت با سرمایه گذاران و بانک ها

کی دیگر از راههای افزایش تولید محصولات ساختمانی جذب پولهای سرگردان و مشارکت با سرمایه گذاران و بانک ها .است وقتی یک شرکت ساختمانی نقدینگی و سرمایه کافی را داشته باشد ،می تواند تولیدات بیشتری را ارائه نماید . لذا در این خصوص نیاز به ارائه طرحها و پروژه های جذابی برای سرمایه گذاران و بانک ها دارد که بتواند هم خود سود خوبی از تولید و فروش آنها ببرد و هم تضمین کافی به سرمایه گذاری برای پرداخت سود مناسب بدهد. لذا در این زمینه شرکت های ساختمانی بایستی از مشاورین با تجربه و با سواد درخصوص تهیه و شناخت این طرحها و پروژه ها که می توانند ایده های خوبی به شریک سرمایه گذار بدهند استفاده نمایند و در واقع ایده ها را به پدیده های جذاب برای سرمایه گذاران و بانک ها تبدیل نمایند.(۱۹۹۸, S-B ,Teng and K T ,Das)

 

۴– ارتباط و کار مشترک شرکت های ساختمانی و پیمانکاری با یکدیگر

یکی دیگر از راههای افزایش تولید جوینت شدن شرکت های ساختمانی سرمایه گذار با شرکت های پیمانکاری داخل و یا خارج است. این امری بدیهی است که در شرایط رکود هم شرکتهای ساختمانی و سرمایه گذاری و هم شرکتهای پیمانکاری از بیکاری رنج می برند و هر کدام بدنبال ایجاد کار برای خود جهت جلوگیری از میرائی تدریجی می باشند. لذا هم افزایی اینگونه شرکتها با یکدیگر باعث ایجاد کار جدید برای آنها و هم باعث پر کردن خلاء هایی است که هر کدام از آنها دارند. یک شرکت سرمایه گذار ساختمانی زمین و احیاناً پول دارد که نمی تواند به تنهایی در آن ساختمان ایجاد کند و یک شرکت پیمانکاری زمین را ندارد ولیکن امکانات و ماشین آلات و پتانسیل لازم را در اختیار دارد که بتواند این کار را در زمین مذکور بانجام رساند.(۱۹۹۹ ,.J ,Egan) لذا آنچه از این هم افزایی مشترک حاصل می شود سودی است که به هر یک از
شرکتهای مشارکت کننده می رسد و باعث رونق شرکتهای آنان می شود.

۵ استفاده از راه حل های اولیه بالا بردن فروش
۵– ۱ کیفیت : یکی از راه های بالا بردن فروش شرکت ها بالا بردن کیفیت محصولات و رسیدن به یک برند داخلی و حتی بین اللمللی است، حال اگر یک شرکت مهندسی و عمرانی بتواند سازه های خود را به گونه ای تولید کند که دارای کیفیت بالایی باشند و حتی به یک برند داخلی و یا حتی خارجی تبدیل شود باعث می شود که مشتریان بی شماری را برای خود جذب نماید، که در پی آن سود آوری برای شرکت می آورد. (۲۰۰۴, L R ,Laskin and R J ,Evans)
۵-۲ تبلیغات : امروزه تبلیغات یکی از روشهای بسیار مطرح در افزایش فروش شرکتها است . بعضی از شرکتها حتی تا ۷۰% و بیشتر از هزینه های خود را صرف تبلیغات محصول خود می کنند، محصولی که خوب برای مردم شناخته شود و با معرفی خوب بتواند روح و روان مشتری را تسخیر نماید می تواند بخوبی در بازار بفروش رود .) ۱۹۹۹ ,.J ,Egan) لذا بایستی شرکت های ارائه کننده خدمت مهندسی به امر تبلیغات که می تواند از راههای مختلف نظیر تیزرهای تبلیغاتی ، بیلبوردها ،نشریات و جراید ، هدایای یادآوردنده پیشبردی ، سایت ها و …. می باشد، توجه جدی نمایند تا فروش بیشتری داشته باشند.
تبلیغات هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری برای آینده است!
۵-۳ انعطاف پذیری : در بازار رکود آنچه باعث می شود که محصولات فروش بالایی داشته باشد راه آمدن هر چه بیشتر با مشتریان)خرد و کلان( است . اگر با مشتری آنگونه رفتار شود که در زمان رونق رفتار می شد قطعاً فروش خوبی در پی نخواهد داشت لذا استفاده از روشهای مختلفی مثل قسطی کردن خدمات ، تهاتر با محصولات دیگر ، کم کردن پیش دریافت ها و … مواردی است که می تواند باعث جذب مشتریان بیشتری شود(۲۰۰۱, C ,Gronroos

 

5

 


 

بخش دوم مقاله:

 

http://khooyeh.com/%D8%B1%D9%88%D8%B4-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B1%D9%88%D9%86%D9%82-%D8%A8%D8%AE%D8%B4%DB%8C%D8%AF%D9%86-%D8%A8%D9%87-%D8%B4%D8%B1%DA%A9%D8%AA-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B9%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D9%88/

برچسب ها
نمایش بیشتر

علی خویه

مدرس دانشگاه، سخنران، مشاور، محقق و مجری سیستم ها و برنامه های بازاریابی ارتباطات تبلیغات خلاقیت تجارت و فروش – بیش از ۱۸سال تجربه اجرایی، مولف و مترجم ۱۲کتاب مرجع کاربردی و تخصصی،عضو انجمن های ملی و بین المللی، ارایه بیش از ۴۵۰۰۰۰ نفر ساعت دوره ها و کارگاه های آموزشی و کاربردی و اجرایی به سازمانها شرکت ها و موسسات ملی و بین المللی، مجری بیش از ۹۰ پروژه در سراسر کشور، همکاری های مختلف اجرایی و تخصصی با برندهای معتبر و مشهور بین المللی، ارایه بیش از ۱۰۰ ها عنوان مقاله تخصصی، سخنرانی در بیش از صد سمینار مختلف، سخنران برتر ده ها سمینار، مهمان و کارشناس برخی از برنامه های صدا و سیما، عضو هیات تحریریه نشریات مختلف و …….

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن