برند سازی کالابرندینگمدیریت برندمقالات برند

نقش برندسازی در وفادارسازی مشتریان

در دهه ی اخیر نقش و اهمیت داراییهای نامشهود همزمان با افزایش سطح رقابت بین شرکتها افزایش یافته است. یکی از داراییهای نامشهودی که مهمترین عامل متمایز کننده یک شرکت و ایجاد مزیت رقابتی برای آن می باشد برنداست.

از آنجایی که عملکرد برند رابطه مستقیمی با عملکرد یک سازمان دارد سنجش و پایش مستمر آن می تواند بعنوان ابزار مدیریتی قدرتمندی به مدیران در جهت نیل به اهداف کلی و استراتژیک سازمان کمک نماید. تعاریف مختلفی از برند وجود دارد که کاتلر )۱۹۹۹( آن را اینگونه تعریف می کند:
برند یک نام، اصطلاح، نشانه، علامت، نماد، طرح یا ترکیبی از آنهاست که هدف آن معرفی کالا یا خدمتی است که یک فروشنده یا گروهی از فروشندگان عرضه می کنند و محوری در تقویت چابکی سازمان قلمداد می شود و جهت گیری کلیه اهداف، استراتژیها و منابع حول محور جذب و نگه داری مشتری می باشد.
یکی از مشکلاتی که مصرف کنندگان هنگام خرید محصولات مورد نیازشان با آن روبرو هستند انتخاب برند می باشد، مشتریان با توجه به شناخت و ذهنیتی که از برندهای گوناگون دارند محصولات را انتخاب می کنند .
در اغلب موارد وفاداری مشتریان )تکرار خرید( برای موفقیت سازمانهای کسب و کار حیاتی میباشد چرا که معمولاً جذب مشتریان جدید گرانتر از حفظ مشتریان موجود می باشد و در اکثر تحقیقات صورت گرفته بوسیله بسیاری از نویسندگان پیشنهاد شده است تا مشتریان وفادار بعنوان یک دارایی رقابتی حفظ شوند )علیپور، ۲۰۱۲(. وفاداری به مارک )برند( هدف نهایی و غایی شرکتی است که دارای محصول با علامت تجاری ویژه است، مشتریان در آغاز یک خرید امتحانی از محصول با علامت تجاری ویژه می کنند. و پس  از رضایت از آن به تکرار خرید همان علامت تجاری یا مارک مایل می شوند زیرا به آن محصول آشنا و مطمهنن هستند. وفاداری مصرف کنندگان منجر به افزایش سهم بازار و کاهش حساسیت به قیمت در بین مصرف کنندگان می شهود و در نهایهت سودآوری شرکت را تعیین می کند

 

علی خویه

khooyeh.ir

ریاست انجمن برند
۱۸سال تجربه ی اجرایی موفق در برندسازی
مشاور بیش از صد ها شرکت، سازمان و کارخانه
مولف کتاب مدیریت برند و مدرس دانشگاه های مطرح کشور
مدرس و سخنران همایش ها و کنفرانس های ملی و بین المللی

برچسب ها
نمایش بیشتر

علی خویه

مدرس دانشگاه، سخنران، مشاور، محقق و مجری سیستم ها و برنامه های بازاریابی ارتباطات تبلیغات خلاقیت تجارت و فروش – بیش از ۱۸سال تجربه اجرایی، مولف و مترجم ۱۲کتاب مرجع کاربردی و تخصصی،عضو انجمن های ملی و بین المللی، ارایه بیش از ۴۵۰۰۰۰ نفر ساعت دوره ها و کارگاه های آموزشی و کاربردی و اجرایی به سازمانها شرکت ها و موسسات ملی و بین المللی، مجری بیش از ۹۰ پروژه در سراسر کشور، همکاری های مختلف اجرایی و تخصصی با برندهای معتبر و مشهور بین المللی، ارایه بیش از ۱۰۰ ها عنوان مقاله تخصصی، سخنرانی در بیش از صد سمینار مختلف، سخنران برتر ده ها سمینار، مهمان و کارشناس برخی از برنامه های صدا و سیما، عضو هیات تحریریه نشریات مختلف و …….

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php55) in Unknown on line 0