افزایش فروش و جذب مشتریان فروشگاه

ایده هایی برای افزایش فروش هایپر مارکت ها

ایده هایی برای افزایش فروش هایپر مارکت ها و فروشگاه زنجیره ای

دنیای خرده فروشی دنیایی به شدت شلوغ است و همه ی رقبا در پی آن هستند تا مشتریان بیشتری به دست آورند. در واقع همه ی فروشگاه ها دوست دارند که مشتریان یکدیگر را بقاپند. در اینجا ایده هایی را که به راحتی قابل اجرا هستند و باعث افزایش فروش شما و رضایت مشتری می شوند، با هم مرور می کنیم.

 Shopping (1)

 1. ده ثانیه ی اول مشتریان در داخل فروشگاه کل خرید آنها را تحت تأثیر قرار می دهد. اولین برداشت مشتری از شما و فروشگاه تان چگونه است؟ آن را به صورت روزانه بررسی کنید.
 2. تابلو اعلاناتی را نزدیک به منطقه ی استراتژیک فروشگاه خود (۱ تا ۴ متری درب ورودی) نصب کنید و نقشه ای از محل قرار گیری کالاهای مختلف، فهرستی از کالاهای تخفیف دار، رویدادهای خاص، و دیگر اطلاعات مهم را روی آن ذکر کنید. بعد از مدتی مشتریان عادت می کنند که در بدو ورود به سراغ این تابلو بروند.
 3. مطالعات نشان می دهد هنگامی که مشتریان در فروشگاه با چرخ دستی خرید می کنند ۲۵ درصد پول بیشتری خرج می کنند و به طور متوسط ۱۵ دقیقه بیشتر در فروشگاه می مانند. حتی اگر فروشگاه تان کوچک است نیز می توانید به مشتریان سبد خرید ارائه دهید.
 4. چرخ دستی ها را در نقاط کلیدی و استراتژیک فروشگاه قرار دهید و به همکاران تان آموزش دهید زمانی که دست مشتری پر از جنس و کالا شد و احتمال این وجود داشت که به این دلیل خرید بیشتری نکنند به آنها چرخ دستی ارائه کنند.
 5. دیوار پشت صندوق فضای اصلی فروش شما است. از آن برای نمایش محصولات جدید، محصولات دارای تخفیف و پیشنهادات ویژه استفاده کنید.
 6. استفاده از علائم و نشانه ها باید با به صورت حرفه ای انجام شود. زبان علائم باید مثبت باشد، مثلا: “ارجاع و تعویض های شما را با کمال میل طی مدت ……. روز پذیراییم.”
 7. به کارکنان تان تأکید کنید که در پشت صندوق به گپ و گفت مشغول نشوند مگر اینکه در حال کمک به یک مشتری باشند.
 8. Shopping (3)
 9. کالاهایی را که مشتریان اغلب در همه ی خریدهای خود خریداری می کنند در پشت صندوق ها داشته باشید تا اگر خریداری گفت “… را فراموش کردم، اشکالی ندارد دفعه ی بعد آن را می خرم”، صندوقدار بتواند به سرعت آن را به او تحویل دهد.
 10. زمانی که مشتریان نیاز به خرید دارند فروشگاه شما باید باز باشد؛ یعنی قبل و بعد از ساعات کاری و روزهای تعطیل.
 11. تصمیم بگیرید که چگونه می خواهید به تلفن پاسخ داده شود و سپس آن را به همه ی کارکنان اعلام کنید. گوشی تلفن باید ظرف سه زنگ پاسخ داده شود و مشتری حداکثر ۴۵ ثانیه منتظر بماند.
 12. برای هر قسمت مسئولی را مشخص کنید. کار این فرد اطمینان از پر بودن قفسه ها، بهینه سازی فضای قفسه ها و اطمینان از اینکه محصولات پرفروش در جای مناسبی قرار گرفته اند، می باشد.
 13. انبار خود را کنترل کنید. مطمئن شوید محصولی را که می خواهید سفارش دهید در انبار ندارید.
 14. فهرستی از محصولاتی را که باید همیشه موجود باشند تهیه کنید تا مسئولان هر قسمت این فهرست را به صورت روزانه بررسی کنند و در صورت لزوم دوباره سفارش دهند.
 15. بررسی ۳۶۰ درجه ای فروشگاه تان را هر روز انجام دهید. از درب ورودی شروع کنید و تمام فروشگاه، همه ی راهروها، گوشه ها، سرویس های بهداشتی و … را چک کنید. به کارهایی که باید قبل از باز شدن فروشگاه انجام دهید، توجه داشته باشید.
 16. آیا ویترین شما باعث افزایش فروش تان می شود؟ ویترین فروشگاه باید هر ماه تغییر کند.
 17. برای کارکنان تان سهمیه ی فروش روزانه مشخص کنید. این سهمیه یک هدف مکتوب نیست اما اگر کارکنان بدانند چه انتظاری از آنها می رود عملکرد بهتری خواهند داشت.
 18. به سؤالات مشتریان واکنش نشان ندهید، به آنها پاسخ دهید. هنگامی که واکنش نشان می دهید تمایل به ارائه ی یک پاسخ کوتاه و بدون تمرکز دارید. اما هنگامی که به یک مشتری پاسخ می دهید، به چشمان او نگاه می کنید و با او گفتگو می کنید.
 19. مگر در مواردی که مشتری به کمک فوری نیاز دارد، هرگز از او نپرسید “آیا کمکی از دست من بر می آید؟”
 20. هر ماه از کارکنان و همکاران بخواهید تا سه کاری را که می توان برای فراتر رفتن از انتظارات مشتری انجام داد، بنویسند و پیشنهادات آنها را عملی کنید.
 21. زمانی که کارکنان کار خوبی انجام می دهند به آنها پاداش بدهید. برنامه هایی مانند کارمند برگزیده ی هفته داشته باشید.
 DrMall (8)

منبع: ماهنامه بازارساز – پریسا صادقی

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن