مشاور بازاریابی

ویژگی‌های لازم مشاوران بازاریابی و مشاوران فروش حرفه‌ای

مشاوران بازاریابی و مشاوران فروش حرفه‌ای تأثیر به سزایی در رشد و پیشرفت درآمد مالی یک شرکت و یا حتی یک کسب‌وکار دارند. می‌توان این افراد را جز اصلی کادر یک گروه، شرکت و کسب‌وکار دانست؛ چراکه با فروش بیشتر محصولات، می‌توانند مجموعه را به سوددهی مناسبی برسانند.

ویژگی‌های مشاوران بازاریابی و فروش

یک مشاور بازاریابی خوب، ترکیبی از مهارت‌های فن بیان، روان‌شناسی، شناخت انواع زبان‌های بدن، نحوه تجارت مؤثر و توانایی برقراری ارتباطات خوب و تأثیرگذار را باید داشته باشد. برای تبدیل‌شدن به یک مشاور فروش و بازاریابی حرفه‌ای، باید هم تحصیلات داشته باشید و هم تجربه‌های عملی و اجرایی را در زمینه کسب‌وکار، بازاریابی، فروش و ویزیتوری به دست آورید. تحصیلات الزاماً نباید دانشگاهی باشد. همین که بتوانید کتاب‌های معروف مرتبط با فروش را بخوانید و بتوانید از مطالب آن به‌صورت عملی استفاده کنید و روحیه اجرایی و عملیاتی داشته باشید می‌توانید به یک مشاور حرفه‌ای فروش تبدیل شوید. مطالعه کتاب هایی که خیلی با فرهنگ و اقتصاد کشور شما متفاوت است نمی تواند به شما کمک کند مثلا خواندن کتابی درباره تکنیک های فروش در آمریکا نمی توند درایران به کسی کمک کند فرد باید بتواند مطالعات و دانش خود را متناسب با فرهنگ و اقتصاد کشور خود هماهنگی و متوازن نماید یا به قولی لوکالیزه کند.

این حرفه‌ای است که نیاز به کار گروهی و مشارکت و همچنین توانایی کار در محیط‌های مختلف تجاری در پروژه‌هایی با اهداف و استراتژی‌های متنوع دارد؛ بنابراین اگر به دنبال استخدام یک مشاور فروش حرفه‌ای هستید یا اینکه خودتان می‌خواهید تبدیل به یک مشاور بازاریابی شوید، باید انعطاف‌پذیری، انرژی مشارکتی و از همه مهم‌تر، تفکر خلاق برای برقراری ارتباط مؤثر داشته باشید. باید مهارت های ارایه مشاوره را یاد بگیرید و خصوصیات یک مشاور را داشته باشید و متد های مشاوره آگاهی داشته باشید عدم داشتن مهارت در مشاوره باعث آسیب زیان و ضرر مادی و رفتاری به مشاور گیرنده و خود شما خواهد شد.

البته برای اینکه تبدیل به یک مشاور بازاریابی و فروش حرفه ای شوید لازم است که با فرهنگ اقتصاد اجتماع و مسائل داخلی آن شهر یا کشور آشنا شوید.

 

مهارت ارتباطی خوب، به‌منظور بازاریابی


 

علی خویه مشاور مربی کوچ ومنتور کسب و کار مدیریت فروش بازاریابی برند khooyeh.ir

وظایف مشاور بازاریابی فروش

به زبان ساده، مشاور بازاریابی فردی است که به یک کسب‌وکار کمک می‌کند تا مخاطبان جدیدتری را جذب کند. وظیفه اصلی این فرد در گروه این است که به تعداد بیشتری از افراد جدید دسترسی پیدا کرده و سهم درآمد شرکت را افزایش دهد.

اکثر مشاوران بازاریابی در حال حاضر به دنبال دیجیتال هستند تا به مشاغل سنتی در ایجاد ردپای دیجیتالی خود کمک کنند. به‌عنوان‌مثال، استفاده از رسانه‌های اجتماعی و بازاریابی محتوا برخی از زمینه‌هایی است که می‌تواند به این امر کمک شایانی کند.

مهارت روان‌شناسی در فروش و بازاریابی

چه کسانی می‌توانند مشاور بازاریابی و فروش حرفه‌ای شوند؟

  • کسانی که خاک بازار را خورده اند تجربه کار به‌عنوان بازاریاب و فروشنده را در شرکت‌های مختلف داشته‌اند، تجربه‌های زیادی را دراین‌خصوص به دست آورده‌اند و مهارت ارتباطی مؤثری دارند؛ بنابراین این افراد با افزایش مهارت‌های خود می‌توانند به یک مشاور فروش حرفه‌ای تبدیل شوند.
  • کسانی که تجربه کار در زمینه تبلیغ و برندسازی را دارند. افرادی که از سابقه تبلیغاتی برخوردار هستند، در زمینه تحقیقات مصرف‌کنندگان بسیار خوب هستند؛ چراکه از توانایی ایجاد خلاقیت‌های جدید برخوردارند.
  • کسانی که تجربه کار به‌عنوان نویسنده کپی‌رایتر را دارند. این ممکن است برای برخی عجیب به نظر اما نویسندگان کپی دارای مجموعه‌ای از مهارت‌ها هستند که اکثر مردم از آن برخوردار نیستند؛ چراکه این افراد از توانایی تحقیقات گسترده در موضوعات مختلف بهره‌مند هستند.
  • کسانی که اهل مطالعه دانش به روز در زمینه بازاریابی و فروش هستند کتابی تالیف و ترجمه دارند درک و بینش لازم برای ارایه مشاوره دارند تازه به دوران رسیده و خام نیستند اهل مطالعه تحقیق خلاقیت و یادگیری هستند.

اگر به دنبال تبدیل‌شدن به یک مشاور بازاریابی و فروش حرفه‌ای و یا حتی استخدام چنین فردی در مجموعه خود هستید، لازم است تا مطالعات و تحقیقات زیادی در این باره داشته باشید تا بتوانید در زمینه فروش محصولات و خدمات پیشرفت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا